Afrodiziaká vs. feromóny, čím sa líšia?

Vídame ich v reklamách, na eshopoch aj v kamenných obchodoch. Sľubujú lepšie zážitky pri sexe, zvýšenie libida aj to, že budete viac atraktívny pre opačné pohlavie. Reč je o afrodiziakách a feromónoch. Poznáme ich, ale vieme, v čom sa líšia a aké sú ich prednosti?

FEROMÓNY

Slovo feromóny pochádza z gréckeho pherein, čo v preklade znamená prenášať hormón. Z toho vyplýva, že sa jedná o substanciu prenášanú jedným jedincom na druhého (rovnakého druhu). Feromóny vylučujeme aj prirodzene a oproti bežným vôňam ich nezaznamenávame čuchovými žľazami, ale tzv Jakobsonovým orgánom, ktorý leží pri dutine ústnej a nosovej. Opakom feromónov sú alomony - látky pôsobiace na druhy cudzie.

KDE SE VZALI, TU SA VZALI…

Objav feromónov ako látok pôsobiacich na ostatných jedincov prebehol, rovnako tak ako väčšina veľkých objavov, úplnou náhodou. Istý profesor Berliner, ktorý od 50. rokov pôsobil na katedre anatómie v Salt Lake City, si jedného dňa nechal omylom na stole otvorenú banku s extraktom. Neskôr si všimol istých zmien vo svojom správaní - cítil sa sebaistý, uvoľnený, šarmantný. Ďalší deň pokus aplikoval aj na svojich nič netušiacich spolupracovníkov. Opäť otvoril fľaštičku a nechal ju voľne pôsobiť. Z jeho kolegov, inak nudných vedcov, sa zrazu stali veľmi príjemní, dobre naladení, a dokonca medzi sebou koketujúci jedinci. Profesor vytušil, že sa jedná o objav veľkých rozmerov, ale celý rok si nechal svoje tajomstvo úspechu pre seba. Potom prezradil, že sa v parfume nachádzajú steroidné látky androsten a estery. Tie prvé pochádzali od mužov a pôsobili na ženy, druhé od žien a pôsobili na mužov. Dvaja z androstenov boli už dlho predtým známe ako diviačie feromóny a používali sa na uľahčenie párenia u prasníc.

V AKÝCH FORMÁCH?

Okrem toho, feromóny vylučujeme bežne a nevedomky, môžeme si k tomuto procesu dopomôcť rôznymi prípravkami. Najviac sú vyrábané ako parfumy, ale nájdeme ich aj vo forme toaletných či parfumovaných vôd. Aplikujeme ich buď priamo na krk, dekolt, zápästie atď., alebo ich pomocou rozprašovača nastriekame na telo. Môžeme ich kombinovať aj so svojím obľúbeným parfumom, ale vo väčšine prípadov sa odporúčajú užívať samostatne.

Účinkujú až niekoľko hodín po nanesení. Potom dôjde k rozpadu feromónov, a jeho účinok tak pominie. Charakteristická vôňa nosnej zložky však môže zostávať aj niekoľko dní (v prípade neumytia) neskôr.

AFRODIZIAKÁ

Afrodiziaká, majú rovnako ako feromóny grécky pôvod. Ten im dala Afrodité, bohyňa lásky. Predovšetkým v čase starovekého Grécka boli totiž afrodiziaká veľmi rozšírenými látkami. K ich výrobe sa používali predovšetkým rastliny, ich korene, a to ako klasické, tak aj jedovaté. Z týchto rastlín sa potom pripravovali rôzne nápoje lásky, ktoré sa podávali vysnívaným milencom.

V stredoveku potom ľudia často siahali po ťavom mlieku s prísadou medu, ďalej napríklad po sušených červoch a dážďovkách, ktoré sa dávali do červeného vína, ktoré bolo potom opäť podávané ako nápoj lásky. Nezabúdalo sa ani na baranie či kozie semenníky varené v mlieku. Opakom afrodiziak sú anafrodiziaká, čo sú látky, ktoré túžbu potláčajú.

AKO AFRODIZIAKÁ FUNGUJÚ A ČO OBSAHUJÚ?

Podľa rôznych štúdií môžu afrodiziaká fungovať dvoma spôsobmi. V prvom prípade spôsobujú sexuálnu túžbu tým, že ovplyvnia našu myseľ, v druhom ovplyvnia len určité časti nášho tela. Napríklad tým, že sa zvýši prietok krvi v pohlavných orgánoch, čím stimulujú pocity pohlavného styku, a vyvolávajú tak túžbu.

Ak chceme afrodiziaká na prírodnom princípe, je potrebné vyberať z tých, ktoré sú naturálnymi látkami. Väčšinou sa jedná o výťažky z rastlín ako je napríklad Saturejka (Savory), Červený ženšen, Maca či Kotvičník.



Kontakt
PO - PÁ 8:00 - 16:00
Platobná metóda:

© 2024 VIRTSHOP CZ, s.r.o.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop®.